niedziela, 2 lutego 2014

"Najtrudniej jest zacząć!"

Bóg dał szóstego dnia życie pierwszemu człowiekowi. Właśnie w chwili gdy nasz protoplasta lepił nas z błota, czy według teorii ewolucji, nastąpiły na ziemi czasy Homo Sapiens, rozpoczęła się wielka przygoda tego gatunku w dziejach świata. Nadeszła Prehistoria!
Dlaczego PREhistoria?
Mianem historii nazywamy to co się działo po wynalezieniu pisma, czyli podstawowych źródeł dostarczających nam teraz informacje na temat trybu życia, jaki wiedli nasi przodkowie. Wiec okres któremu nadaliśmy ten wdzięczny prefiks, obejmuje lata przed rozpoczęciem starożytności (ok IV tysiąclecia przed Chrystusem). Nie jest on oczywiście pozbawiony mniej, lub bardziej logicznych podziałów. Najbardziej podstawowo prehistorię dzielimy na:
  • epoka kamienia - (ok. 2 mln lat- 3400/2000 p.n.e.)
    • paleolit - (ok. 2 mln lat - ok. 11000 p.n.e.)
    • mezolit - (ok. 10000 - ok. 5000 p.n.e.)
    • neolit - (ok. 9000 - ok. 3400/2000 p.n.e.)
  • eneolit/chalkolit/epoka miedzi - (ok. 6000 - ok. 3400/2000 p.n.e.)
  • epoka brązu - (ok. 3400 - ok. 1200/750 p.n.e.)
  • epoka żelaza - (ok. 1200 p.n.e. do starożytności)
  I. Skąd wziął się człowiek?
Człowieka stworzył Pan Bóg. Jakkolwiek banalnie by to nie brzmiało, wziął garść popiołu a Duch Święty tchnął w nią życie. Choć teraz wiemy że proces powstawania gatunku Homo Sapiens był odrobinkę bardziej złożony, pamiętajmy że biblijne wyjaśnienie aż do XIX wieku satysfakcjonowało ludzi. Ewolucja była procesem powolnym, lecz natura wykazała się mistrzowską znajomością swojego kunsztu, tworząc swoje arcydzieło- Człowieka rozumnego. Praludzie oczywiście podróżowali po świecie, począwszy od Afryki, kończąc na przeprawie przez zamarzniętą cieśninę Beringa do Ameryk, zasiedlając każdy kontynent na globie (no, może poza Antarktydą...).


  II. Rewolucja neolityczna. (10000-4000r. pne.)
Mianem "rewolucji neolitycznej" nazywamy skok rozwojowy ludzkiej cywilizacji w epoce kamienia gładzonego (neolitu). To wtedy właśnie ludzie ujarzmili Matkę Ziemię i kończyli koczowniczy tryb życia, na rzecz uprawy roli i hodowli zwierząt. Miała ona swój początek na bliskim wschodzie w tzw. Żyznym Półksiężycu, tam występowałby dzikie odmiany pszenicy. Tamtejsi mieszkańcy nauczyli się ją rozsiewać i zakładali pierwsze pola uprawne. Równie ważne było udomowienie bydła oraz innych zwierząt domowych. Pierwszym towarzyszem człowieka prehistorycznego stał się pies domowy. Potomek wilka został całkowicie obłaskawiony przez ludzi ok 15 000 lat temu. Z czasem oswoiliśmy też inne, dobrze nam znanych ze wsi i gospodarstw, boskie twory. Przykładowo na terenie Chin żyły dziki, które na skutek gościnności tubylców, podchodziły coraz bliżej i bliżej ich domostw. Z czasem całkowicie przyzwyczaiły się do ludzkich siedzib. Podobnie potoczyły się na terenie dzisiejszego Kazachstanu dzieje konia Przewalskiego, znanego nam dzisiaj jako koń domowy. Skutkami rewolucji neolitycznej były więc przede wszystkim: osiadły tryb życia, początek rolnictwa, hodowla zwierząt, wytwarzanie tzw. produktów wtórnych chowu, rozwój handlu i usług, oraz  profesjonalizacja życia społecznego.                               

 III. Epoka brązu i epoka żelaza.
Nie wiemy niestety w jaki sposób człowiek odkrył, że z miedzi można wykonywać proste narzędzia. Używał do tego tygla- specjalne naczynie do wytopu metali. Wyroby były doskonalsze niż z kamienia. Pewnego razu zdarzyło się że do wrzącej miedzi wpadła grudka cyny. Okazało się że wykonane z tego materiału twory są twardsze i wytrzymalsze. Tym doskonałym stopem był brąz. Główne dziedziny gospodarki podczas tej epoki to; rolnictwo, hodowla bydła i pasterstwo. Po Epoce Brązu nastąpiła Epoka Żelaza, której nazwa wywodziła się od głównego surowca z którego wytwarzano narzędzia - żelaza. 

 IV.  Co pozostało?
Jako że chcę by blog pokazywał to co ostało się po naszych przodkach, muszę się sporo namęczyć. Ciężko znaleźć coś co zaniknęło z użycia od czasów prehistorycznych. Ewentualnie zostało zastąpione doskonalszą wersją ale nie zapomniane. W prehistorii człowiek nauczył się nie tylko polować oraz uprawiać zboża i paść bydło, okres ten stanowił podstawę kształtowania się zgrupowań, plemion. Do dziś zachowało się kilka prehistorycznych osad. Wtedy pojawiły się więc podstawy społeczne, pierwsze normy i prawa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz